Zastosowanie oraz typy wykorzystywanych sprężarek

Strona główna » Zastosowanie oraz typy wykorzystywanych sprężarek
Zastosowanie oraz typy wykorzystywanych sprężarek

Sprężarki mają zdolność metamorfozy ciśnienia gazu. Cząsteczki medium zostają po prostu stłoczone w mniejszej objętości. Ma to wpływ na ruch, gęstość i temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego typu wyniki są nadzwyczaj pożądane. Na przykład w pracy szlifierek oraz wiertarek. Stosuje się tu ogromne ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Natomiast dystrybucja gazów, oraz wszelkie natryski są oparte na narzucaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba lub sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica między ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco kolosalna, możliwe jest przetłoczenie umownego materiału.

Prócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest też obecna w każdym szablonowym domu. Wiatrak wprawia w ruch powietrze, a wobec tego wymusza jego przepływ w danym kierunku – przetestuj osuszacze sprężonego powietrza. Odkurzacz to nic innego, jak maszyna do przetłaczania powietrza. Przechodząc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek ciągle korzystających z naszej oferty. Należy pamiętać, iż budowa sprężarki jest ściśle połączona z jej przeznaczeniem. Wobec tego co poniektóre urządzenia nie przypominają stereotypowych sprężarek. Chociażby wentylatory, które różnią się wyglądem od schematycznych machin tłokowych.

Budowa i funkcje sprężarki są ściśle powiązane z jej przeznaczeniem. Zupełnie inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. Wobec tego rozróżniamy parę kryteriów podziału. Przed zakupem praktycznego modelu, musimy szczegółowo określić wszystkie indywidualne potrzeby. W głównej mierze musimy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina czy też jeden, czysty gaz. Po pewnym czasie rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr symbolizowany grecką literą „pi”. Zawiadamia o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w jakiej ciśnienie wzrosło maksymalnie o dziesięć kilopaskali. Trochę większy spręż wykazuje dmuchawa oraz kompresor.

Urządzenia dzielimy także na przepływowe i wyporowe. Klasyfikację skonstruowano ze względu na rozmaitego typu rozwiązania techniczne. W machinach przepływowych znajdują ruchome elementy, odpowiedzialne za spręż. Tudzież w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, jaki zasysa gaz. Mniej znaczącą kwestią jest wielkość sprzętu. Jesteśmy w stanie zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Jednakże w ogromnych zakładach przemysłowych pojawiają się tylko machiny stacjonarne.

Dodaj komentarz