Do jakich celów wykorzystuje się stalowe wpusty pryzmatyczne

Przy projektowaniu mechanicznych urządzeń często pojawia się konieczność połączenia na sztywno piasty z wałem, tak aby mechanizm przenosił odpowiedni zakres sił. Wykorzystuje się w tym celu najróżniejsze rozwiązania, a jednym z popularniejszych są wpusty pryzmatyczne. Konstrukcja takich wpustów jest stosunkowo łatwa i prosta do użycia, a jednocześnie daje wysoki poziom skuteczności. Ważne oczywiście przy tym jest to, aby całość zostało dokładnie policzone.

Zagwarantuje to odpowiedni poziom wytrzymałości, a równocześnie sprawi, że całość mechanizmu będzie miała optymalne wymiary. Podstawowym elementem takiego połączenia jest wpust pryzmatyczny, którego część znajduje się w wale, a pozostała część w piaście. Element ten jest ciasno dopasowany do powierzchni bocznych, lecz nie może być stosowany do centrowania obu elementów.

Należy przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do połączenia klinowego, wpusty nie zabezpieczają piasty przed tym, żeby się przesuwała wzdłuż wału. Zatem jeżeli potrzebne będzie, żeby elementy się mogły się przesuwać względem siebie, to obowiązkowe będzie użycie jakiś dodatkowych zabezpieczeń. W wielu przypadkach wystarczy w zupełności użycie pierścieni oporowych, niejednokrotnie są też używane nakrętki czy tuleje dystansowe. Wpusty pryzmatyczne dostępne są w wielu różnych rozmiarach, z tego też powodu w większości sytuacji będzie można dopasować odpowiedni do danego rozwiązania. Wpusty wykonywane są przeważnie z odpowiedniej stali, zapewniającej niezbędną mechaniczną wytrzymałość, są także dostępne w różnych kształtach.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić