Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Kontrola urodzeń podczas ciąży: co się dzieje?

Kontrola urodzeń podczas ciąży: co się dzieje?

Jeśli po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej odkryjesz, że jesteś w ciąży, możesz się zastanawiać, czy może to zaszkodzić Twojemu dziecku lub czy może doprowadzić do poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Większość badań sugeruje, że nie musisz się martwić. Niektóre rodzaje antykoncepcji mogą powodować komplikacje, ale w większości przypadków stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub innych urządzeń dostarczających hormony (takich jak plaster Ortho Evra lub NuvaRing) jest stosunkowo bezpieczne.

Pigułki antykoncepcyjne i wady wrodzone

Według Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) nie ma dowodów na to, że przyjmowanie złożonych tabletek antykoncepcyjnych lub tabletek zawierających tylko progestagen podczas ciąży może w jakikolwiek sposób zaszkodzić dziecku, zwiększając ryzyko wad wrodzonych lub powodując komplikacje w ciąży.

Należy zauważyć, że nie było zbyt wielu badań na ten temat. Nie dzieje się tak z powodu niedopatrzenia lub braku zainteresowania. Etyka lekarska nie pozwoliłaby nikomu prowadzić badań, które mogłyby narazić matkę lub jej nienarodzone dziecko na niebezpieczeństwo.

Większość danych pochodzi z badań epidemiologicznych porównujących matki, które stosowały tabletki antykoncepcyjne we wczesnej ciąży z tymi, które tego nie robiły. W związku z tym nie było dużej różnicy w liczbie wad wrodzonych, poronień lub martwych urodzeń między obiema grupami.

CDC zauważa, że ​​progestyny ​​przyjmowane we wczesnej ciąży nieznacznie zwiększają ryzyko spodziectwa u chłopców (wada wrodzona, w której ujście cewki moczowej nie znajduje się na czubku prącia). Jednak badania prowadzące do tego wniosku są starsze i dotyczyły głównie kobiet przyjmujących progestyny ​​na niepłodność lub w celu zapobiegania utracie ciąży, a nie niskie dawki progestyn w tabletkach antykoncepcyjnych.

Jeśli myślisz, że możesz być w ciąży

Nadal nie zaleca się kontynuowania antykoncepcji, jeśli jesteś w ciąży. W końcu każdy lek, który zażyjesz, zostanie „wzięty” również przez Twoje dziecko.

Więc jeśli myślisz, że możesz być w ciąży, zrób test ciążowy, aby mieć pewność. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wykonać testu ciążowego, rozważ zastosowanie innych form antykoncepcji (takich jak prezerwatywy lub gąbki), dopóki nie będziesz mógł.

Ciąża podczas kontroli urodzeń

Chociaż abstynencja jest jedyną metodą kontroli urodzeń, która zapewnia 100% skuteczność w zapobieganiu ciąży, doskonałe stosowanie środków antykoncepcyjnych jest prawie w 100% skuteczne. Idealne stosowanie oznacza, że ​​środek antykoncepcyjny jest zawsze stosowany prawidłowo, podczas gdy typowe stosowanie to typowe ludzkie błędy, takie jak zapominanie o zażyciu pigułki antykoncepcyjnej na czas.

Przy idealnym użyciu pigułka antykoncepcyjna jest skuteczna w ponad 99%. Przy typowym stosowaniu pigułka antykoncepcyjna jest skuteczna w około 91%. Idealne użycie prezerwatyw jest skuteczne w około 98%, podczas gdy typowe użycie to około 82%.

Długodziałające odwracalne środki antykoncepcyjne (LARC), takie jak wkładka domaciczna (IUD) i trwałe metody antykoncepcji, takie jak postępowanie w przypadku rurki, są skuteczne w ponad 99%.

Mity dotyczące kontroli urodzeń i poronienia

Większość metod kontroli urodzeń nie powoduje żadnych szkód dla nienarodzonego dziecka, gdy są stosowane we wczesnej ciąży. Istnieje kilka powszechnych nieporozumień dotyczących różnicy między pigułkami antykoncepcyjnymi a aborcją medyczną.

Tabletki antykoncepcyjne

Niektórzy uważają, że jeśli będą nadal zażywać pigułkę antykoncepcyjną w czasie ciąży, mogą mieć poronienie. To nieprawda i nigdy nie było na to żadnych dowodów. Przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej podczas ciąży nie powoduje poronienia.

Hormony zawarte w pigułce działają poprzez zatrzymanie owulacji i zagęszczenie śluzu szyjkowego, aby zapobiec przedostawaniu się plemników do macicy. We wczesnej ciąży działania te nie przyczyniają się do poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Awaryjna antykoncepcja

Innym mitem jest to, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej (takiej jak Plan B One-Step lub AfterPill) podczas ciąży może spowodować samoistne przerwanie ciąży. To znowu nieprawda. Te tabletki naprawdę nie działają po wszczepieniu zapłodnionego jaja.

Aborcja medyczna

Istnieją specjalne leki, które w razie potrzeby mogą zakończyć ciążę. Jest to forma aborcji medycznej i czy nie jest uważana za kontrolę urodzeń. Aborcja medyczna działa w inny sposób niż hormonalna kontrola urodzeń. Znana jako Mifeprex (mifepristone) lub RU-486, pigułka aborcyjna została zatwierdzona przez FDA w Stanach Zjednoczonych od 2000 roku. kliknij na to

Ryzyko ciągłej kontroli urodzeń

Niektóre metody kontroli urodzeń mogą powodować szkody, gdy są stosowane w czasie ciąży. Poniżej znajduje się zestawienie popularnych metod kontroli urodzeń i związanych z nimi zagrożeń, jeśli są stosowane w czasie ciąży.

COC lub tabletki zawierające tylko progestagen

Połączone doustne środki antykoncepcyjne estrogenowo-progestagenowe (COC) i tabletki zawierające tylko progestagen to dwa różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. COC zawierają syntetyczne formy estrogenu i progesteronu, podczas gdy pigułki zawierające tylko progestagen zawierają tylko syntetyczny progesteron.

Chociaż nie ma dowodów sugerujących, że wady wrodzone lub poronienie mogą wystąpić, jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne podczas ciąży, niektóre badania sugerują, że dziecko może być narażone na zwiększone ryzyko świszczącego oddechu, astmy i nieżytu nosa.

wkładki wewnątrzmaciczne

Jeśli masz wkładkę domaciczną i zajdziesz w ciążę, mogą wystąpić komplikacje. Badania sugerują, że jeśli dana osoba zdecyduje się pozostawić wkładkę wewnątrzmaciczną podczas ciąży, ryzyko poronienia wzrośnie do około 40%. Co więcej, może zwiększyć prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu o około 500%.

Mając na uwadze te zagrożenia, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby usunąć wkładkę, jeśli zajdziesz w ciążę i zdecydujesz się kontynuować ciążę. Wczesne usunięcie wkładki domacicznej może zmniejszyć to ryzyko.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz