Jak muzyka oddziałuje na człowieka?

Muzyka jazzowa powstała już na początku XX wieku. Charakteryzuje się taktem synkopowanym oraz wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, iż pierwsi muzycy jazzowi, którymi byli afroamerykanie nie znali nut. Sednem tej muzyki jest zwinne “bawienie” się taktem, zachowując jego lekkość i sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się kilka odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do legendarnych muzyków należy na pewno Jan Garbarek, norweski saksofonista, jednakowoż polskiego pochodzenia.

Najszerzej kojarzonym muzykiem, jest tudzież Louis Armstrong, trębacz, jaki zmarł w 1971 roku, jeżeli gra toczy się zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich kultowy z porywającej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski trafił w latach dwudziestych przeszłego wieku.

W czasie stalinizmu był jednakże zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dzisiaj granie jazzu uważane jest za wyższy poziom “wtajemniczenia” przez wszelkich muzyków – istotne są również właściwe sprzęty, jak scan speak głośniki. Sama muzyka tudzież ma się odpowiednio i chociaż liczba słuchaczy zmalała, to wciąż istnieją jeszcze kluby w których grany jest jazz. Pierwszymi muzykami grającymi bluesa, byli afroamerykanie pochodzący z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dość starą muzyką, jej początki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce problematyką jest udręka, niezadowolenie. A on może mieć równe przyczyny, jak niespełniona miłość, czy niezadowolenie ze społeczeństwa, dysproporcje rasowych. Samo słowo blues w języku angielskim świadczy rozpacz.

W pierwszej chwili blues był tylko śpiewany, dopiero w dawnym wieku zaczęto dodawać kolejne instrumenty. Najpoprawniej legendarnym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o którym mówi się, iż jest królem tej muzyki. Blues poprzez lata mocno się rozwinął, powstało wiele odłamów. Najsławniejszym, polskim bluesrockowym zespołem jest bez negowania Dżem, którego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się domeną tej muzyki. Dżem gra dalej, jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się wybitnie dobrze i nadal przyciąga wielu zapaleńców. Wciąż są kluby gdzie grana jest jedynie ta muzyka.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić