Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Skąd pochodzi tradycja łamania się opłatkami

Strona główna » Skąd pochodzi tradycja łamania się opłatkami
Skąd pochodzi tradycja łamania się opłatkami

Zdecydowana większość z nas nie może sobie wyobrazić wigilijne wieczerzy bez dzielenia się opłatkami. Ten cienki, biały kawałek chleba ma ogromną symbolikę, ponieważ chleb jest przecież jednym z podstawowych symboli szczęścia i dobrobytu. Taka tradycja narodziła się dawno temu, ponieważ już w początkowych latach chrześcijaństwa, gdzie stała się symbolem komunii duchowej. Z czasem opłatki zaczęto zabierać do domów, dla osób które z różnego powodu nie miały możliwości uczestniczenia we mszy, aby w pewnym momencie stać się jednym z ważniejszych symboli bożonarodzeniowych.

Jak się okazuje utrzymywanych nie tylko w Polsce, lecz również chociażby w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Tradycyjne oplatki mają formę bardzo cienkich płatków z chleba. Najczęściej posiadają biały kolor, ale można też znaleźć w sprzedaży kolorowe wersje, przeznaczone dla bydła. Nasza tradycja nakazuje, aby w czasie wigilii łamać się białym opłatkiem, i takie też najczęściej pojawiają się na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robi się wyłącznie z wody i białej mąki, bez żadnych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formuje się cienkie płatki, które następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a później docinane oraz pakowane. Produkcja opłatków odbywa się przez okres całego roku, lecz największe jej spiętrzenie jest w okresie od września do grudnia. Zwykle opłatki można dostać w praktycznie każdym sklepie, a jeśli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to musi się po nie wybrać do jakiegoś kościoła.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz