W jaki sposób dbać o trwałość skrzyni biegów w aucie?

Niesłychanie ważnym detalem pracy silnika jest elastyczność. Powinniśmy zwrócić uwagę na ten parametr kupując samochód. To od niego zależy funkcjonalne wyprzedzanie. W wypadku porównania tych samych wozów o podobnej pojemności i mocy najistotniejszym elementem różnicującym je będzie oczywiście elastyczność. Dla szablonowego użytkownika samochodu oznacza ona możliwość płynnego przyspieszenia od najniższych obrotów na danym biegu do najwyższych. Mierzymy ją w Nm, czyli newtonometrach. To jednostka stworzona umyślnie dla określenia tego parametru. W codziennej jeździe ważna jest reakcja samochodu na wciskanie pedału gazu. W autach, gdzie mamy niski moment obrotowy oraz elastyczność mocniejsze wciśnięcie pedału gazu nie da takiego efektu, jak w przypadku dużych obydwóch parametrów w innym pojeździe.

Skutkiem tego także ważne jest, żeby płynnie przemieszczać się i nie troskać się o wyprzedzanie wybranie do granic możliwości gigantycznego momentu obrotowego, jaki zapewni nam wysoką elastyczność. Komfort jazdy jest znacznie wyższy, gdy zastosujemy jakie są przyczyny zużycia skrzyni biegów. Jednym z najistotniejszych detalów w budowie samochodu jest skrzynia biegów. Od ich przełożeń zależy to jak błyskawicznie będziemy mogli uzyskiwać maksymalne prędkości oraz radować się jakością prowadzenia. Im dłuższe przełożenia tym dłużej możemy przyspieszać na jednym biegu. Najświeższe rozwiązania w skrzyniach biegów obok kultowych już automatach to skrzynie o oznaczeniu DSG. Cechą charakterystyczną jej budowy jest wykorzystanie podwójnego sprzęgła. Jest to wynalazek niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen.

Jako pierwszy model wozu w jakim została zastosowana był Golf R32 na początku roku 2003. Już wówczas było wiadome, iż budowa i działanie tej skrzyni biegów będzie docenione w późniejszym czasie i coraz więcej wozów będzie wyposażone właśnie w tą przekładnię. Podwaliną działania skrzyni biegów DSG jest wykorzystanie wspomnianego podwójnego sprzęgła, gdzie jedne obsługuje biegi parzyste, a drugie biegi nieparzyste. Naturalnie sześciostopniowe zestrojenie całości jest niesłychanie właściwe oraz efektywne.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić